Jak zabezpieczyć basen na zimę?

Większość z nas lubi popluskać się w lecie w zimnej wodzie. Coraz więcej osób marzy o własnym przydomowym basenie, i coraz częściej marzenie to zostaje zrealizowane. Jednak wiąże się to nie tylko z przyjemnościami, ale również i z obowiązkami. Są one związane m.in. z koniecznością zabezpieczenia basenu na zimę. Jak to zrobić? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Jeśli nasz basen znajduje się na zewnątrz, co roku wczesną jesienią powinniśmy zaczynać już myśleć o jego zabezpieczeniu. Jeśli tego nie zrobimy, może dojść zarówno do zniszczenia samego basenu, jak i całego związanego z nim osprzętu, tj. ścian i rur doprowadzjących wodę.

Co powinniśmy zrobić?

Jeśli chcemy właściwie przygotować nasz basen na okres zimowy, musimy zacząć od zrobienia porządków. Oznacza to konieczność schowania wszystkiego, czego używamy podczas pływania, usunięcia liści i innych zanieczyszczeń oraz odpowiedniego przygotowania znajdujących się w jego pobliżu nasadzeń (przycięcia liści oraz zabezpieczenia agrowłókniną lub słomą).

Następnie konieczne jest opróżnienie basenu z wody do poziomu poniżej wlotów i wylotów rur doprowadzających wodę. Oprócz tego można zabezpieczyć dysze doprowadzające wodę. Następnie myjemy ściany basenu i równoważymy pH, stosując do tego celu specjalistyczne preparaty.

Podczas czyszczenia basenu warto pamiętać nie tylko o ścianach, ale również o wszystkich pozostałych elementach, tj. pompy i filtry. Jeśli znajduje się w nich woda, to należy się jej pozbyć jeszcze przed czyszczeniem. Na samym końcu przykrywamy nasz basen materiałem, który wytrzyma napór śniegu oraz deszczu. W przypadku ogrzewanych basenów trzeba również pamiętać o oczyszczeniu i odłączeniu od energii elektrycznej instalacji grzewczej. Warto również zdemontować grzałki.

Warto również pomyśleć o oznaczeniu konturu basenu w taki sposób, by był on widoczny pomimo zalegającej warstwy śniegu. Pozwoli to na uniknięcie wypadku w okresie, gdy ciężko będzie określić, gdzie dokładnie się on znajduje.