Renowacja i malowanie drewnianego tarasu

Jeśli lubisz drewno i w dodatku marzysz o własnym tarasie, z pewnością kusi Cię możliwość połączenia tych dwóch elementów. Zanim jednak zdecydujesz się zrealizować swoje marzenie, warto zapoznać się z obowiązkami związanymi z jego utrzymaniem. Renowacja i malowanie drewnianego tarasu muszą zostać przeprowadzone w odpowiedni sposób. W jaki? Jeśli chcesz poznać odpowiedź, przeczytaj ten artykuł.

Częstotliwość renowacji drewnianego tarasu z pewnością będzie zależna od sposobu jego użytkowania, niemniej jednak należy ją wykonać raz na kilka lat. Niespełnienie tego obowiązku może nas drogo kosztować – skutkiem może być zniszczenie drewnianych elementów, a nawet samej konstrukcji tarasu. Dlatego też należy, co jakiś czas wykonywać wspomniane niżej czynności.

Przegląd

Dzięki skrupulatnemu przeglądaniu tarasu będziemy mieli możliwość namierzenia i określenia wszystkich większych uszkodzeń oraz usterek. Korzystając z tej okazji możemy zrobić listę niezbędnych rzeczy. Jeśli okaże się, że niektóre deski są uszkodzone, trzeba będzie wziąć pod uwagę ich wymianę. W takim wypadku, jeśli uszkodzenia będą delikatne, wystarczy wyszlifowanie powierzchni.

Czyszczenie i podstawowe naprawy

Czyszcząc drewniany taras musimy pamiętać przede wszystkim, żeby nie używać myjki wysokociśnieniowej. Takie mycie może powodować uszkodzenia spowodowane oddzielaniem się włókien drewna, co powoduje, że staje się łupliwe. Uniemożliwia to chodzenie na boso ze względu na wystające drzazgi. W celu oczyszczenia drewna najlepiej użyć wiadra z wodą i szczotki do szorowania.

Olejowanie tarasu drewnianego

Po dokładnym oczyszczeniu tarasu możemy przejść do jego dalszej konserwacji. Olejowanie polega na zabezpieczaniu desek przy pomocy specjalnego oleju, który chroni je od środka. Konieczne jest dobranie odpowiedniego produktu w zależności od rodzaju drewna. Należy również pamiętać, aby rozpocząć olejowanie wtedy, gdy jesteśmy pewni, że pogoda przez następne 24 godziny będzie odpowiednia (optymalna temperatura to 20ºC).