Jak wykonać izolację poddasza?

Większość osób decydujących się na budowę domu inwestorów budujących domu wie, że odpowiednia izolacja termiczna ścian jest niezwykle istotna dla późniejszych kosztów ogrzewania. Niewielu z nas jednak zdaje sobie sprawę z tego, że równie duże znaczenie ma prawidłowe ocieplenie dachu i poddasza. Właśnie przez tę część naszego lokum może uciekać od 10 aż do 25% cennego ciepła! Jak zatem wykonać izolację, która zapewni nam jednocześnie ciepły dom i niższe koszta?

Układ warstw izolacyjnych

Poddasza użytkowe są szczególnie narażone na wszelkie niedoskonałości i błędy w sztuce budowlanej.

Wystarczy na przykład użycie niepoprawnego układu warstw izolacyjnych, nieciągłość materiału ociepleniowego czy brak prawidłowej paroizolacji, by narazić poddasze na zawilgocenie, rozwój grzybów i pleśni, a wreszcie gnicie elementów więźby (drewnianej konstrukcji dachu). Z tego właśnie powodu konieczne jest zadbanie o odpowiednie ocieplenie. Najlepiej zlecić to zadanie przeszkolonej ekipie.

Materiał

Wybierając materiał do izolacji poddasza, musimy pamiętać, że będzie on „wciskany” w przestrzenie między więźbą dachową. Dlatego też musimy upewnić się, że będzie on potrafił je wszystkie dokładnie wypełnić, oraz że płyty będą dobrze i ściśle do siebie przylegały. Trzeba również sprawdzić, czy uda się łatwo dotrzeć do narożników i załamań.

Materiał, który nie spełni tych warunków sprawi, że skuteczność wykonanego ocieplenia okaże się znacznie niższa. Warto, więc pamiętać, że twardą izolacją trudniej jest wypełnić przestrzenie pomiędzy krokwiami i niełatwo docisnąć płyty do siebie, nie pozostawiając szczelin.

Grubość izolacji

Inwestując w dobre ocieplenie poddasza, warto wybrać nie tylko sprawdzony produkt, ale także grubszą warstwę izolacji. Zalecana grubość ocieplenia poddasza energooszczędnego wynosi 25–30 cm. Obecnie za najlepsze rozwiązanie uznaje się ocieplenie dwuwarstwowe z wełny mineralnej. Korzystając z tego rozwiązania uzyskamy bardzo energooszczędne poddasze, które będzie skutecznie zabezpieczone przed tzw. mostkami termicznymi.